Tarihi Yükseltme: Ethereum Merge

Lider altcoin Ethereum, büyük bir değişimin eşiğine geldi. Merge sürecinin başlamasıyla birlikte yatırımcıların kafasında birçok soru işareti oluştu. Gate.io Türkiye Ülke Müdürü Kafkas Sönmez, Ethereum Merge’ünün getirdiklerini yatırımcılar için aktardı.

 

Dünyada yaygın olarak kullanılan blok zincir teknolojilerinden birisi olan Ethereum, kendisinde büyük bir değişiklik yaratacak ve birçok optimizasyonun önüne açacak bir güncellemenin eşiğine geldi. Merge sürecinin başlamasıyla lider altcoin’in bundan nasıl etkileneceği ve nelerin değişeceği merak konusu oldu. Gate.io Türkiye Ülke Müdürü Kafkas Sönmez Ethereum Merge’üyle ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Ethereum Merge’ü neleri değiştiriyor?

 

2015’te piyasa sürüldüğünden bu yana mevcut Ethereum blok zinciri akıllı sözleşmeleri ve balance’ı içermekte ve bu zincir PoW (Proof of Work) kullanılarak güvence altına alınmaktaydı. Yine bunun yanında Mainnet (Ethereum Mainnet) adı verilen bu yürütme mekanizmasındaki kullanıcı işlem ücretleri ile finanse edilmekteydi ve işlem ücretleri madencilere aktarılmaktaydı.

 

Bir diğer yanda da gelecekte adından sıkça söz ettirecek bir teknoloji olan Beacon Chain bulunuyor. Aralık 2020’de piyasa sürülen Beacon Chain, hiçbir ek işlem gerektirmeyen bir sistem. Yalnızca PoS (Proof of Stake) blok zinciri olarak hizmet sağlıyor. Bu modelde kullanıcılar işlem ücretlerini ödemeye devam ediyor ancak PoW’dan farklı olarak bu ücretler madencilere değil Stakerlara aktarılıyor.

 

Dikkat edilmesi gereken 6 husus

 

  1. Ethereum çıkış yaptığı yıl olan 2015’ten beri PoW kullanmakta.
  2. PoW mekanizmasında işlem ücretleri madencilere aktarılmakta
  3. 2020’de sürülmüş olan PoS mekanizması Ethereum’un geçiş yapacağı mekanizmayı temsil etmekte.
  4. PoS mekanizmasında işlem ücretleri Stakerlara aktarılmakta.
  5. Merge yani Birleşmenin 15 Eylül tarihinde gerçekleşmesi beklenmekte.
  6. PoW mekanizmasında işlemleri doğrulamak için önemli oranda enerji, donanım ve işlem gücü gerekirken PoS mekanizmasında işlemleri doğrulamak ve böylece daha az elektrik kullanmak için belirli miktarda ETH’yi kilitlemiş (veya Stake etmiş) olmak yeterli.

 

Merge (Birleşme) Nedir?

 

Merge, Ethereum Mainnet’i 2020’de ortaya çıkan Beacon Chain ile birleştirecek ve PoW mekanizmasından PoS mekanizmasına geçiş yaptıracak bir yükseltmeyi temsil etmekte.

 

Ethereum Merge’ü, geleneksel madenciliği ortadan kaldıracak bir Ethereum yükseltmesi olacak. Yani güçlü bilgisayarların ve üst düzey enerji tüketiminin işlem kanıtı için kullanılması geride kalacak ve Ethereum Mainnet’in temel birimi olan ETH sahiplerinin stake ile ağa güç sağlayacakları bir sisteme geçiş yapılacak.

 

Bu hususun ise çevrecilik perspektifinde pozitif bir etkisi olacak çünkü gereksiz güç tüketimi büyük ölçüde azalacak. Hatta Ethereum Foundation’a göre, Merge sonrasında Ethereum’un güç tüketiminin yüzde 99 oranında azalması öngörülüyor.

 

Merge’ün getirdikleri

 

  1. Ethereum Mainnet ile Beacon Chain PoS mekanizması birleşecek
  2. Bu birleşme Ethereum için PoW’un sonu olacak ve tam anlamıyla PoS’a geçiş yapılacak
  3. Bununla beraber sharding’de dahil olmak üzere gelecekteki ölçekli yükseltmelerin aşaması belirlenecek
  4. Birleşme ile Ethereum’un enerji tüketiminin yüzde 99 oranında azalması bekleniyor

 

PoW ve PoS arasındaki fark nedir?

 

Banka ve benzeri merkezi sistemlerde işlemler belirli çalışanlar veya yazılımlar aracılığıyla doğrulanıyor. Ancak merkeziyetsiz blok zincirde ise işlemler fikir birliği mekanizmasıyla doğrulanıp gerçekleşiyor.

 

Konsensüs mekanizması temel olarak, bir grubun veya bireyin sonuçların kontrolünü ele geçirmesini ve sistemi aldatmaya çalışmasını engellemeyi amaçlıyor. 

 

Öte yandan, PoW mekanizmasında işlemleri doğrulamak için önemli oranda enerji harcanması gerekiyor. Bu doğrulayıcılara işlem ücretlerinden gelir elde edenlere ise madenci deniyor. Madenciler, işlemleri doğrulamak için rekabet edip enerji tüketiminde artışa sebep oluyor.

 

PoS mekanizmasında ise belirli bir miktarda Ethereum’u kilitlemiş (veya stake etmiş) olanlar işlemleri doğrulamaya hak kazanırken enerji tüketimi de azalıyor.

 

Merge’den sonra ETH Fiyatları Etkilenir mi?

 

Bu bir blok zincirinin PoW-PoS arasındaki ilk geçişini temsil edecektir. Yine bunun yanında uzun vadede enerji tüketimindeki önemli oranda azalma, geçmişte Elon Musk gibi teknoloji devi şirketlerinin arkasında bulunan isimlerin, BTC kullanılarak Tesla araçlarının satın alınmasını durdurmasındaki ana sebebi akıllara getiriyor. BTC üzerindeki enerji tüketiminin artmasıyla beraber Elon Musk da Tesla araçlarının BTC ile satın alımını durdurmuş ve daha verimli ve sürdürülebilir enerjiye geçiş olduğunda diğer kripto para birimlerinin de dikkate alınacağından bahsetmişti.

 

Merge öncesinde ne yapmam gerekiyor?

 

Bir Ethereum veya ERC-20 tokeniniz var ise software cüzdanında, donanımsal bir cüzdanda veya Gate.io’da olsun, bir şey yapmanıza gerek yok. Birleşme başarıyla gerçekleşirse geçiş otomatik olarak yapılacak ve Ethereum herhangi bir kesinti olmadan eskisi gibi çalışmaya devam edecek. 

 

Bu hususta geçtiğimiz günlerde bu geçişi destekleyeceğini açıklayan Gate.io, ilgili varlıklarını platform üzerinde bulunduran kullanıcılarının işlemlerinin otomatik olarak, sorunsuz gerçekleşeceğini de duyurdu. Yine bununla beraber çeşitli etkinlikler de aktif olarak yayımlandı. Hatta web sitesi üzerinden ETH fiyatını tahmin ederek 2.000 dolara kadar hediye kazanma şansının yanında potansiyel fork için Merge’den önce swap yapabileceğiniz bir sistem ile de kullanıcılara aktif ve sorunsuz bir geçiş sunuldu. Ayrıca Merge’e özel çok detaylı bir kılavuz hazırlanarak web sitesinde yayınlandı. Tüm kullanıcılar bu sayfayı ziyaret ederek hem teknik anlamda hem de temel düzeyde bilgi sahibi olabilir ve etkinliklere katılabilir. Bunun yanı sıra Merge öncesi potansiyel fark için swap işlemini de gerçekleştirebilirler. Yani kısacası, ETH ve ERC-20 token’ınız Gate.io üzerinde bulunuyorsa her şey platform tarafından sorunsuz tamamlanacaktır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı