Türkiye “Sigorta” Sohbetleri Samsun’da Devam Ediyor

Türkiye Sigorta’nın Dünya Gazetesi iş birliğiyle düzenlediği, Türkiye “Sigorta” Sohbetleri’nin ikinci durağı Samsun oldu. İşletmelerde risk yönetimi ve sigorta alanlarında farkındalık oluşturulmasına yönelik konuların ele alındığı paneller, toplamda 10 ilde yapılacak.

 

Türkiye “Sigorta” Sohbetleri’nin 19 Eylül tarihinde Samsun’da düzenlenen panelinde, bölgenin sigortacılık konusundaki ihtiyaçlarını ve potansiyelini mercek altına almak üzere sanayi ve ticaret odaları, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve bölgenin sektör öncüleri bir araya geldi.

 

Panelde; sanayisi, doğası ve kültürel zenginliği ile önemli bir ticaret, turizm ve kültür merkezi konumunda yer alan Samsun’un, Türkiye Sigorta için önemi rakamlarla birlikte ortaya konuldu. Paylaşılan verilere göre Türkiye Sigorta, 2022’nin ilk sekiz ayında Samsun’daki prim üretimini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 142 artırarak 174 milyon liraya ulaştırdı. Buradaki üretimin öne çıkan branşları yüzde 42 pay ile trafik ve yüzde 20 pay ile kasko oldu. Bu branşlardaki geçen yılın aynı dönemine göre artış ise sırasıyla yüzde 320 ve yüzde 140 olarak gerçekleşti. Ticari hayatın önemli sigortalarından olan nakliyat sigortalarında, pandemi sonrası toparlanmanın da etkisiyle yüzde 97, mühendislik sigortalarında yüzde 110 ve genel güvence sağlayan muhtelif kaza sigortalarında da yüzde 235’in üzerinde büyüme sağlandığı açıklandı.

 

Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, yaptığı açılış konuşmasında önemli mesajlar verdi. Türkiye “Sigorta” Sohbetleri’ne Karadeniz Bölgesi’nin en büyük metropol kenti olan Samsun’da devam etmenin verdiği heyecanı dile getiren Benli, bu sohbetlerle ülkemizi daha iyi tanıyıp, kişilerin ne istediğini, neye ihtiyacı olduğunu daha yakından öğrenme fırsatı bularak sigorta farkındalığını arttıracaklarına inandıklarını belirtti.

 

Üretimin sürekliliği için hem tarım hem sanayi anlamında sigortanın çok önemli olduğunu vurgulayan Atilla Benli şöyle konuştu: “Salgın ve jeopolitik gerginlikler dünyanın son iki yılında ciddi ekonomik ve insani krizlerin yaşanmasına neden oldu. Ayrıca fırtına, sel, yangın ve don olayları gibi iklim değişikliğinin yıkıcı etkileri de tüm dünya ülkeleri için büyük zorluklar ve ciddi maliyetler oluşturdu. Karadeniz Bölgemiz, ülkemizin en çok yağış alan bölgelerinden birisi olarak öne çıkıyor. Yağış ortalamalarına baktığımızda ise Samsun, mevsim normallerinin üzerinde yağış artışı yaşanan şehirler arasında yer alıyor. Normallerin üzerinde yağış artışı da sel ve heyelan gibi doğal afetlerin riskini artırıyor. İklim değişikliğinin sonuçları, özellikle tarımsal üretim için büyük bir tehdit oluşturuyor. Yaşanan zorlu dönem ve artan afetler karşısında tarım sigortası bir kalkan görevi görüyor. Türkiye Sigorta olarak büyük önem verdiğimiz tarım sigortalarında yüzde 52’lik pazar payımız ile açık ara sektörün lideri konumunda yer almaktan gurur duyuyoruz.” 

 

“Samsun’daki sigorta potansiyelini ortaya çıkarmak istiyoruz”

Samsun’da gidilebilecek noktanın ve potansiyelin çok daha fazla olduğunu belirterek il genelinde en çok aracı ile temsil edilen sigorta şirketi olduklarını vurgulayan Türkiye Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Remzi Duman ise sözlerine şöyle devam etti: Toplamda 27.000 civarında işletme olan Samsun‘da, KOBİ’lere ticari paketlerde 3500 adet poliçe, orta ve büyük işletmelere ise  endüstriyel ürünlerimizde toplamda yıllık olarak 1900 adet yangın branşlarında poliçe düzenliyoruz. Adetsel bazda ve pazar payı anlamında Samsun’daki işletmelerin 20’sini şirketimiz tarafından sigortalıyoruz. Her zaman olduğu gibi bu yıl da hiçbir arz kısıtlaması yapmayarak Samsun’a olan inancımızın ve gerçek potansiyeline ulaştırmak için desteğimizin devam ettiğini gösterdik.”

 

Karadeniz’de balıkçılık faaliyetlerine sigorta güvencesi sunmaya büyük önem verdiklerini belirten Duman: “Balıkçı tekneleri üretimimizin önemli bir kısmını Samsun ilimizde düzenliyoruz. Balıkçılığı ve ilimizi desteklemek adına balıkçı tekneleri özelinde poliçeleşme oranımız 85 olup, olumlu karşılama oranımız ise 100’dür. Ağustos sonu itibari ile 150 balıkçı teknemiz Türkiye Sigorta güvencesindedir” dedi.

 

Ülkemizde tasarrufun merkezi haline gelen BES ile ilgili il bazında karşılaştırma yapan Remzi Duman sözlerini şöyle noktaladı: “Samsun’un sözleşme ve katılımcı sayısı sıralamasında yüzde 2,45 ile Türkiye’de 7.sırada iken; sektörün sürekliliği açısından en önemli veri olan düzenli katkı payı sıralamasında aylık ortalama 458 TL ile 4. sırada yer aldığını görüyoruz. Samsun’un, nüfusa oranla BES sahipliği oranında yüzde 7,67 ile ilk yedi şehir arasında en düşük orana sahip olduğu görülüyor. Bu sonuç, diğer iller ile karşılaştırıldığında BES’in Samsun’da önemli bir potansiyel barındırdığını ve gelişim alanının olduğunu gösteriyor.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı