Narlıdere’de Gaziler Günü Kutlaması

Mustafa Kemal Atatürk'e 1921 yılında 'Mareşallik' rütbesi ve 'Gazilik' unvanının verildiği 19 Eylül Gaziler Günü, Narlıdere’de törenlerle kutlandı. İlçe protokolünün katılımıyla gerçekleştirilen törene vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 1921 yılında Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Mareşal’ ve ‘Gazilik’ unvanı verilmesi onuruna her yıl 19 Eylül’de gerçekleştirilen Gaziler Günü, Narlıdere’de de törenle kutlandı. 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen çelenk sunma törenine Narlıdere Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Garnizon Komutan Vekili İstikamet Albay Halil Bulut, Narlıdere Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Ay ve Çağrı Sofu, şehit ve gazi dernekleri, STK’lar, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Narlıdere Şubesi’nin çelenk sunumuyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

 

GAZİLERİMİZ, KAHRAMANLIĞIN YAŞAYAN ABİDELERDİR

Törende bir konuşma yapan Narlıdere Kaymakamı Suat Dervişoğlu, vatanını korumayı kendine ilke edinen Türk Milletinin bu uğurda gazi ve şehit olmayı büyük bir onur saydığını ifade ederek, “Milletimiz bu fedakârlıkla girdiği her mücadeleden zaferle çıkmıştır. Kahraman gazilerimize devletimizin verdiği önemin ifadesi olarak TBMM tarafından 19 Eylül 1921’de Mustafa Kemal Atatürk’e gazi unvanın verildiği günün yıldönümünü Gaziler Günü olarak kutluyoruz. Ülkemizin her karış toprağında vatanını, bayrağını ve kutsal değerlerini savunmak için canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen gazilerimiz, milletimizin medarı iftiharıdır. Onlar, kahramanlığın yaşayan abideleridir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Hayatta olan gazilerimizi de sevgilerimi ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Narlıdere Şube Şube Temsilcisi Recep Aslan ise, bedeli kanla ve canla ödenmiş toprakların vatan olmasında kahramanlık destanı yazanları asla unutmayacaklarını belirterek, “19 Eylül, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, terör örgütlerine karşı ülkenin her yerinde mücadele edenlerin günüdür” diye konuştu.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği tören, günün anlam ve önemini içeren konuşmaların ardından zeybek gösterisi ile devam etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı