Başkan Soyer: Demokrasinin, barışın ve zaferin iki yüzüncü yılını birlikte selamlayalım

Tarihin en görkemli 9 Eylül kutlamasına Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak
 
Kentin kurtuluşunu ve Milli Mücadele’nin kesin zaferini müjdeleyen 9 Eylül 1922’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 100. yıl kutlamaları için geri sayım başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarihi kutlamalara CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılacağını duyurarak İzmirlileri bu muhteşem günde buluşmaya çağırdı. Başkan Soyer, “İstiyoruz ki demokrasinin, barışın ve zaferin iki yüzüncü yılını birlikte selamlayalım. İstiyoruz ki heyecanımız tüm Türkiye’ye taşsın” dedi.
 
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi sadece kentin değil aynı zamanda ülkenin de kurtuluşu anlamına gelen 9 Eylül 1922’nin 100’üncü yılını tarihi bir şölenle kutlamaya hazırlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer zafer coşkusunu, demokrasi umudunu ve barış sevdasını tüm Türkiye’ye yayacak programa Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılacağını duyurdu. 
 
 
Başkan Tunç Soyer, 100 yıl önce yaşanan heyecanı bugüne taşımanın gururu içinde olduklarını ifade ederek, “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da geçmişten geleceğe taşıyacağımız, çocuklarımıza aktaracağımız bu heyecana eşlik edecek olması bizi ayrıca onurlandırıyor. İstiyoruz ki tüm İzmirliler demokrasinin, barışın ve zaferin iki yüzüncü yılını birlikte selamlayalım. İstiyoruz ki heyecanımız tüm Türkiye’ye taşsın. İstiyoruz ki ikinci yüzyılı aydınlık bir gelecekle taçlandıralım” dedi. 
 
 
Fener Alayı’na katılacak, gösterileri ve konseri izleyecek
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 9 Eylül günü öğleden sonra geleceği kentte saat 20.00’de İzmir Limanı’ndan başlayıp Gündoğdu Meydanı’nda tamamlanacak Fener Alayı’na katılacak. 20.45’ten itibaren de Gündoğdu Meydanı’ndaki İşgalden Kurtuluşa İzmir konulu teatral gösteriyi ve sonrasında Cumhuriyet Meydanı’nın Kordonboyu tarafındaki Tarkan konserini izleyecek. 
 
 
Basmane’den Cumhuriyet Meydanı’na yürünecek
Kutlamalar 9 Eylül Cuma günü Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 100. Yıl Zafer Yürüyüşü’yle başlayacak. Basmane Karakolu’nun önünden 09.00'da hareket edecek kafile, Türk Ordusu'nun İzmir'e girerken kullandığı güzergah üzerindeki Gaziler, Anafartalar ve İkiçeşmelik caddelerini takip ederek Cumhuriyet Meydanı'na ulaşacak. İzmirliler yürüyüş sırasında 350 metre uzunluğundaki dev Türk bayrağını birlikte taşıyacak. Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenler 10.00'da Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayıp, ardından Hükümet Konağı'ndaki bayrak töreniyle devam edecek. Cumhuriyet Meydanı 11.15'ten itibaren kutlamaları izlemek isteyen on binlerce İzmirliye kucak açacak. Başk an Soyer, burada İzmirlilere hitap edecek. Programda Büyükşehir Belediyesi Dans ve Ritim Topluluğu gösterisi, Zeybek, Bendir Dansı, Kafkas ve İzmir Büyükşehir Bandosu da yer alacak.  
 
 
Airshow nefes kesecek
Süvari Birlikleri 15.45'te Cumhuriyet Meydanı'ndan Gündoğdu Meydanı'na yürüyecek. 16.15'ten itibaren ise önce Genel Havacılık Uçakları ve İzmir Kulüpleri selamlama uçuşu yapacak. İzmir semaları Gökyüzü Hürkuş Gösteri uçuşu, Solo Türk, Türk Yıldızları, Jandarma Çelik Kanatlar gösterisi, Polis Havacılık Üzüm Salkımı, Sahil Güvenlik Arama Kurtarma ve Flyboard gösterisi ile şenlenecek. Ayrıca saat 19.00’da Deniz – Hava – Karada Zeybek – Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası, 100. yıl coşkusunu zirveye taşıyacak. 
 
 
9 Eylül akşamı yıllarca unutulmayacak
İzmir'in 100. yıl kurtuluş coşkusu 9 Eylül akşamında zirve yapacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde 20.00’de Alsancak Limanı’ndan başlayacak Fener Alayı sırasında İzmirliler, ellerindeki Türk bayraklarıyla Kordon'u adeta gelincik tarlasına çevirecek. 
 
 
Artırılmış gerçeklik teknolojisi ile kurtuluş günü canlandırılacak 
Saatler 20.30’u gösterdiğinde Türkiye’de bugüne dek sergilenmiş en büyük sahne şovlarından biri geri sayım başlayacak. DJ Ersin’in alandakileri coşturacak performansının ardından  Gündoğdu Meydanı'nda, 180 dansçının katılımıyla  artırılmış gerçeklik destekli işgal ve kurtuluşun canlandırılacağı interaktif teatral şov sahnelenecek. Toplam 1300 metrekare led ekranın kullanılacağı şov, bu bakımdan Türkiye tarihinde yapılan en büyük  prodüksiyon olacak. Bu etkinliğin ardından megastar Tarkan da yine Kordonboyu'nda konser vererek müzikseverlere unutulmaz saatler yaşatacak. 
 
 
İZDENİZ’den ek sefer
Bu muhteşem kutlamalara İzmirlilerin katılımını kolaylaştırmak için İZDENİZ ek sefer düzenleyecek. Karşıyaka – Alsancak – Pasaport iskeleleri arasında 15:00’ten etkinlik bitimine kadar yolcu yoğunluğuna göre, Göztepe İskelesi’nden Alsancak İskelesi’ne ise saat 19.00’da ek sefer yapılacak. 
 
 
Kutlamalar 10 Eylül’de devam edecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi kurtuluş günü kutlamalarına 9 Eylül sonrasında da devam edecek. Büyükşehir Belediyesi, Atatürk’ün İzmir’e geliş günü olan 10 Eylül’de de AirShow gösterileri yapacak. Gösteriler 15.30’da başlayıp 20.30’da sonlanacak. Saat 16.00’da ise Gündoğdu Meydanı’nda 100. Yıl Anı Taşı, Başkan Tunç Soyer’in katılımıyla yerine konulacak.
 
 
Ünlü sanatçılardan senfoni orkestrası eşliğinde İzmir türküleri 
İzmir’in kurtuluşunun 100. Yılı, Atatürk'ün İzmir'e ayak bastığı 10 Eylül akşamı ise çok özel bir programla taçlandırılacak. Sevilen sanatçılar İzmir Kültürpark Çim Alan’da, Adnan Saygun Senfoni Orkestrası eşliğinde ve Tuluğ Tırpan’ın müzik direktörlüğünde İzmir’in birbirinden güzel türkülerini seslendirecek.
11 Eylül Pazar günü ise İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 9 Eylül Maratonu koşulacak, 07.00’da başlayacak maratonun ödül töreni ise saat 10.00’da yapılacak. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı