Dünya Göçebe Oyunları için geri sayım başladı

İznik’te düzenlenecek 4. Dünya Göçebe Oyunları için geri sayım başladı 

 

İsteyen karavanıyla isteyen çadırıyla
 tarihi anlara tanıklık edecek 

 

Dünya Göçebe Oyunları’nın dördüncüsüne ev sahipliği yapacak Bursa İznik’te hazırlıklar hızlandı. 29 Eylül – 2 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek organizasyona, 100’ü aşkın ülkeden 3 bine yakın sporcu katılacak. Oyunlar, geleneksel sporların olimpiyatı olmasının yanında kültürleri de geleneksel yemekleri, müziği ve hikayeleriyle buluşturacak. 4. Dünya Göçebe Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Dr. Hakan Kazancı, herkesi organizasyona davet etti. Kazancı, “İznik, Türkiye’nin hemen her yerinden rahatlıkla ulaşılabilen bir konumda. İsteyen çadırıyla isteyen karavanıyla kurduğumuz özel kamp alanlarında kalabilir. Tüm halkımızı oyunları izlemeye ve yaşamaya davet ediyoruz” dedi

 

100’ün üzerinde ülkeden, 3 bine yakın sporcunun yanı sıra devlet başkanları, yerli ve yabancı turistin de katılacağı 4. Dünya Göçebe Oyunları için geri sayım başladı. Bursa’nın İznik ilçesinde 29 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek organizasyona yönelik çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 4. Dünya Göçebe Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Dr. Hakan Kazancı, 600 dönümlük arazide yapılan çalışmalarda artık sona doğru gelindiğini söyledi. Kazancı, Türk dünyasının geleneksel sporlardaki öncü rolünü tüm dünyaya göstereceklerini ifade etti.

 

Kazancı, “Dünya Göçebe Oyunları, Türk Devletler Teşkilatı'nın devlet başkanları düzeyinde kararlaştırılmış dünyanın en büyük geleneksel spor organizasyonu. Burada 5 bin seyirci kapasiteli, demontal ana tribünümüz olacak. Bunun yanı sıra diğer tribünler, güreş ve okçuluk alanları da mevcut. Ayrıca yeme içme alanları, geleneksel el sanatlarının ziyaretçilerle buluşacağı etno pazar, ibadet alanları, ateş başı sohbetleri için doğal amfiler, atlı sporlar için 500 at barınağı ile at deneyimleme ve okçuluk eğitim alanları yer alacak” dedi.

 

Kazancı: Dünyaya barış mesajları vereceğiz

Kazancı, “Dünya Göçebe Oyunları yalnızca bir spor organizasyonu değil büyük bir kültür organizasyonu. Yerli ve yabancı ziyaretçilerimizin yanı sıra dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanın da TV’lerden izleyeceği oyunlara herkesi davet ediyorum. Kuracağımız karavan parkıyla, çadırlar için oluşturacağımız kamp alanlarımızla burası unutulmayacak bir organizasyona ev sahipliği yapacak. Dört gün boyunca kültürler kaynaşırken geleneksel sporlar üzerinden barış mesajları verilecek. Güreşten atlı sporlara, okçuluktan çeşitli takım oyunlarına kadar 40’ın üzerinde sportif yarışma düzenlenecek. Ülkeler renkli gösterilerini sergilerken, geleneksel oba kültürü yaşatılacak, evrensel ve yerel tatlar deneyimlenecek. Ziyaretçiler için de çok özel vakit geçirebilecekleri deneyim alanları olacak” diye konuştu. 

 

“Ekolojik yaşama hiçbir zararımız olmadı”

“Bölgedeki ekolojik yaşama hiçbir zarar vermeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyen Kazancı, “600 dönümlük araziyi düzleyip, temizledik ve kullanılır hale getirdik. Sporcular için 200 adet konaklama konteynırı yapıyoruz. Bir tatil köyü gibi planladık. 1600 sporcu konaklayacak. Sporcular için yemekhane çadırımız olacak. Atların konaklayabilmesi ve idman yapabilmesi için alanlarımız hazır. Seyislerin kalabileceği 200 adet çadırımız olacak. Dört helikopter pisti yaptık. Bu pistleri bizden sonra tenis oynanabilecek şekilde planladık” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Kardeşlik Çınarı’ dikecek

Alanın, İznik’in mahalleleri Çakırca ve Elbeyli’den iki girişi olduğunu belirten Kazancı, “Üst düzey protokolün çadırları olacak. Bu çadırların ortasına sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir kardeşlik çınarı dikilecek. 6-7 ülkeden gelen toprak ve sularla dikimini yapacağız. Cumhurbaşkanlığı çadırları ve diğer çadırlar burada kalıcı olacak. Bizden sonra da turistlerin gezebileceği, festival alanı olarak kullanılabilecek alanlar bırakacağız” diye konuştu.

 

Orhun Anıtları’nın replikaları görülebilecek 

İznik’in lojistik açıdan da birçok farklı yerden rahatlıkla ulaşılabilen, doğanın içinde bir konumu olduğunu belirten Kazancı, “İstanbul’dan, Ankara’dan, Balıkesir’den, Türkiye’nin hemen her yerinden misafirlerimizin rahatlıkla gelebileceği bir konumdayız. Misafirlerimiz buraya geldiğinde Orhun Anıtları’nın birebir replikalarını görebilecek. İsteyen karavanıyla, isteyen çadırıyla burada kalıp hem oyunları izleyecek hem bu atmosferi yaşayabilecek” dedi. 

 

Paintball’un okla oynanan versiyonu da var

“Misafirlerimiz için her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşündük. Organizasyon boyunca sportif karşılaşmaların yanı sıra atçılıktan okçuluğa çeşitli atölyeler misafirlerimizi bekliyor” diyen Kazancı, şu bilgileri paylaştı:

 

Çocuk oyun alanları ahşap ipler kullanılarak yapıldı. Oyun alanında aynı zamanda bir çocuk eğitim grubu olacak. Onun hemen yanında Okçuluk Vakfımız misafirlerimizin ok atmayı deneyimlemesini sağlayacak. Üç tane ok savaşları alanımız mevcut. Paintball’un okla oynanan bir versiyonunu burada misafirlerimizle buluşturacağız.

 

Otantik köyde evrensel tatlar ücretsiz dağıtılacak

Etnospor deneyim merkezinde faal sporcularımızın yanı sıra misafirler için hazırladığımız bir platform var. Misafirlerimiz göl başı sohbetleri yapabilecek. Otantik köyümüzde evrensel tatlar deneyimlenebilecek. Türki cumhuriyetlerin yemeklerini ücretsiz dağıtacağız.

 

Çocuklar at binecek, yetişkinler yazlık sinemada eğlenecek

At seyir alanında güzel atlar dolaştırılacak, isteyen misafirlerimiz ata da binebilecek. Çocuk at binme alanlarında midilliler olacak. Ayrıca bakır, çini ve demir atölyelerimiz olacak. Organizasyon belli bir saatte bitecek ancak karavancılar, çadırcılar yazlık sinemamızda keyif yapabilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı