Dijital futbol platformu Scoutium 12 milyon TL hedefle kitle fonlama turunda

Tüm dünyadaki futbolcuların keşfedilmesini sağlamak ve futbolu demokratize etmek amacıyla 2017’de kurulan Dijital futbol platformu Scoutium fonbulucu’da yatırım turuna çıktı. Futbolun en önemli sorunlarından birine çözüm üreten, global çapta eşi olmayan, gelir potansiyeli oldukça yüksek bir iş modeline sahip olan  girişim, şirket paylarının %10’unun arzıyla yatırımcılardan toplamda 12 milyon TL fon talep ediyor. Halihazırda Beşiktaş, Fatih Karagümrük Spor Kulübü, Eyüpspor başta olmak üzere birçok kulüple iş birliği halinde olan girişim şirketi, üye sporcu ve kulüp sayısını hızlı bir şekilde artırarak 2027 sonunda 600 milyon TL gelir elde etmeyi hedefliyor.

Dünyanın her köşesinde altyapılarda ve futbol okullarında 100 milyonu aşkın profesyonel futbolcu adayı keşfedilmeye beklemekte. Ancak maddi imkansızlıklar, referans eksikliği gibi sebeplerle pek çok yetenekli futbolcu adayı profesyonel olamadan kariyerlerini noktalamakta. Keşfedilmeyi bekleyen futbolcu adaylarının profesyonelliğe giden uzun yolculuğunun her aşamasında yanında olmayı hedefiyle kurulan dijital futbol platformu Scoutium, aynı zamanda futbol kulüplerinin kadrolarına katabilecekleri yetenekli oyuncuları çok daha ucuz ve pratik şekilde bulmalarını sağlıyor. Şu ana dek Yemeksepeti Kurucusu Nevzat Aydın, İyzico Kurucu Ortağı Barbaros Özbuğutu ve İyzico CEO’su Orkun Saitoğlu gibi önemli yatırımcılardan yatırım alan, uygulamasında 32 binin üzerinde lisanslı futbolcu kaydı bulunan girişim, uzun vadede dünyanın en büyük futbol komünitesini yönetme hedefiyle yeni yatırımcılarını arıyor. fonbulucu platformunda paya dayalı kitle fonlama turuna çıkan Scoutium, şirket paylarının %10’unun yatırımcılara arzıyla 12 milyon TL fon talep ediyor. 

fonbulucu Gelecek GSYF’nin 500 bin TL, Two Zero Ventures’in 1,2 milyon TL, Scoutium yönetici ortağı Ali Akçay’ın 1 milyon TL ön yatırım kararı aldığı tur, 4 Ağustos’a kadar devam edecek. Girişim şirketi, yatırım turunun başlama tarihi olan 5 Haziran Pazartesi günü saat 10.00 itibari ile 10 iş günü içerisinde EFT veya kredi kartı ile yapılan yatırımlarda yatırımcılara %20 fazladan pay verecek.

Dünyada benzeri olmayan bir iş modeliyle ilerliyor

Scoutium kendi yarattığı iş modeliyle Türkiye’nin her köşesinde yer alan yüzlerce video uzmanı ile akademi liglerinde ve spor okullarındaki maçların yüksek kalitede 90 dakikalık videolarını çekiyor. Bu videolar Scoutium scoutları tarafından şirketin yazılımı kullanılarak tag’leniyor. Bu tag’leme sonucunda maçta oynayan tüm futbolcuların aksiyonlarının yer aldığı video kesitleri ve detaylı istatistikleri çıkarılıyor. Bu video kesitleri ve istatistikler Scoutium uygulamasına üye futbolcular, Scoutium web sitesini kullanan kulüpler, menajerler ve federasyonlarla paylaşılıyor. Böylece futbolcu adayları performanslarını herkese gösterebilme, kendi performanslarını takip edebilme ve kendini diğer futbolcularla kıyaslayabilme şansı yakalarken; kulüpler, menajerler ve federasyonlar futbolcuları keşfedip, video kesitleri ve istatistiklerle futbolcuların performanslarını takip edebiliyor. Bunun yanında Scoutium uygulamasına üye profesyonel futbolcu adayları uygulama üzerinden anlaşmalı spor markalarının ürünlerine benzersiz fırsatlarla ulaşabilme, şirket tarafından üretilen içerikleri takip ederek kendilerini geliştirme fırsatı da yakalıyor. 

2021 yılıyla birlikte Polonya pazarında da faaliyetlerine başlayan Scoutium, Türkiye’de hızlı bir büyüme yakaladıktan sonra global çapta yayılmaya odaklanacak. Geçtiğimiz aylarda Avrupa’daki üç büyük futbol ülkesi Almanya, Fransa ve Belçika’da görüşmeler ve operasyonel denemeler yapan girişim, 2025 yılı sonunda gelirlerin yarısının yurt dışından elde etmeyi planlıyor.  Üye sporcu ve kulüp sayısını hızlı bir şekilde arttırarak 2027 yılı sonunda yıllık 600 milyon TL gelir elde edeceğini öngören Scoutium’un uzun vadede hedefi 1 milyar doların üzerinde şirket değerlemesine ulaşarak dünyanın en büyük futbol komünitesini yönetmek.

“Amacımız tüm futbolcu adaylarına fırsat eşitliği yaratmak”

Yatırım turu hakkında konuşan Scoutium Kurucu Ortağı Efe Aydın “Pek çok insanın tutku duyduğu, hali hazırda büyük olan ve büyümeye devam eden bir pazarda faaliyet gösteriyoruz. Futbol sektörünün dijitalleşmeye açık bir sektör olması nedeniyle altyapılardaki dijital devrimin öncülerinden olmayı planlıyoruz. Hali hazırda yerli ya da global hiçbir rakibimizin sahip olmadığı değerli bir futbolcu adayı veritabanına sahibiz. Her gün çekilen videolar ve istatistiklerle veri tabanımız büyüyor. Dolayısıyla sürekli gelişen ve gelişmeye açık gelir modellerimiz var. Scoutium’un kuruluş amacı; futbolu ulaşılabilir hale getirerek tüm futbolcu adaylarına fırsat eşitliği yaratmak. Benzersiz iş modelimiz, futbolun birleştirici gücü ve yatırımcılarımızın desteğiyle amacımız tüm dünyadaki futbolcuların keşfedilmesini sağlamak, futbolda fırsat eşitliği yaratmak. Değerli yatırımcılarımızın desteğiyle bunu hızlıca gerçekleştireceğimizi düşünüyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı