Karabağlar’da 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü

Çocuklar örnek tesisi gezdi

Karabağlar Belediyesi, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında çocuklara hayvan sevgisi aşılamak için özel bir tören gerçekleştirdi. Ahmet Ragıp Üzümcü ve Cevdet Güçlüer ilkokullarında okuyan öğrenciler, Uzundere Veteriner İşleri Müdürlüğü'ndeki merkezi sterilizasyon, klinik ve barınma alanlarını gezerek, tedavi ve bakım süreçleriyle ilgili ayrıntılı bilgi aldılar. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, çocuklara, “Yaşamı birlikte paylaştığımız tüm canlılara saygı gösterin, sahip çıkın” diye seslendi.

 

Veteriner İşleri Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törene, Başkan Selvitopu, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Alev Ağrı, meclis üyeleri, muhtarlar, öğrenciler, Cevdet Güçlüer İlkokulu Müdürü Ünal Yıldırım ve okulların öğretmenleri katıldı.

 

Başkan Selvitopu törende yaptığı konuşmada, dünyanın sadece insanlara ait olmadığını hatırlatarak,

 

“Bizim ne kadar yaşam hakkımız varsa, hayvanların, börtü böceğin de o kadar var. Ancak insanoğlu zaman içinde bu gerçeği unuttu. Birçok hayvan ve bitki türü yok oldu. 4 Ekim tarihi, bu dünya üzerinde başkalarının da yaşam hakkı olduğunu hatırlatmak açısından çok önemli” dedi.

 

Karabağlar Belediyesi olarak sokakta yaşam mücadelesi veren hayvanlara sahip çıktıklarını ve bunun gibi örnek tesisler yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Başkan Selvitopu, “İstiyoruz ki onlar da insanlar gibi iyi bir sağlık hizmeti alsın. İyi koşullarda tedavi görüp barınsınlar. Bu nedenle benzer tesislerin sayısını çoğaltacağız. Çünkü onlarsız bir hayat düşünemiyoruz” diye konuştu.

 

Can dostlara nitelikli hizmet

Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Alev Ağrı, hayvan sevgisinin çocukların sağlıklı gelişimi açısından büyük önem taşıdığını hatırlatarak, “bu dünya üzerinde birlikte yaşadığımız canlılardan biri eksildiği zaman, dünya artık eskisi gibi olmuyor” dedi.

 

Karabağlar Kent Konseyi Ekolojik Denge ve Hayvan Hakları Çalışma Grubu Lideri Fatma Şimsek de çocukları, tür ayrımı yapmadan bütün canlıları sevmeye ve onlara saygı duymaya çağırdı.

 

Konuşmaların ardından Başkan Selvitopu çocuklara, günün anısına çeşitli armağanlar verdi. Daha sonra çocuklar örnek tesisi gezerek, burada yürütülen çalışmalarla ilgili ayrıntılı bilgi aldılar.

 

Karabağlar Belediyesi tarafından kente kazandırılan tesis, “kirli alan”, “temiz alan” ve “steril alan” döngüsüyle uluslararası standartlara uygun şekilde hizmet veriyor. Merkezde, sahipsiz hayvanların yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve ameliyatlarının modern koşullarda yapılması amaçlanıyor. Bunun için, hastalıklarının teşhis ve tedavileri yapıldığı tam donanımlı muayene odası, ameliyat hazırlık ve tam donanımlı ameliyathane bulunuyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı