Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi “perde” dedi!

Lüleburgaz’ın ve Trakya bölgesinin en modern sanat yapılarından biri olan Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi perde dedi. Oyunun ardından konuşan Başkan Gerenli, “Kentler sanat üretir anlayışıyla, sanatın aydınlattığı yoldan bir an olsun ayrılmayacağız” dedi.

 

Akademiler kenti Lüleburgaz’ın ve Trakya’nın en modern yapılarından biri olan, ortaya koyacağı çalışmalarla kentin sanat dönüşümüne ivme kazandırması beklenen Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi, yönetmenliğini Utku Çorbacı’nın yaptığı “Şehir Büyüyor” oyunuyla perde dedi. Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Lüleburgaz Şubesi tarafından düzenlenen oyun büyük ilgi gördü.

 

“Sanatın aydınlattığı yoldan ayrılmayacağız”

 

Sanatseverlerin büyük ilgi gösterdiği oyun sonrası konuşan Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, “Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademimiz'de değerli Utku Çorbacı'nın "Şehir Büyüyor" oyunuyla  ilk kez "perde" demenin heyecanını yaşadık.  Kentler sanat üretir anlayışıyla, sanatın aydınlattığı yoldan bir an olsun ayrılmayacağız” dedi.

 

Oyunun hikayesi!

 

Kosova 1977 doğumlu Arnavut asıllı Yeton Neziray bu oyununda Avrupa'nın ayrımcılığa maruz en büyük topluluğu olan Çingeneler'in sorunlarını Almanya'dan Kosova'ya zorla gönderilmiş bir Çingene ailesinin başından geçen gerçek trajik bir olay üzerinden sahneye taşıyor. Bu trajik öykü nahif çocuksu eğlence dolu bir atmosferle acı sert bir taşlama arasında gidip gelen kara mizahla anlatılıyor. Kosova kenti yeni kapitalist düzenin getirdiği vahşi saldırgan bir ortamda büyümektedir. İnşaat faaliyetinde kazaya uğrayan küçük Çingene kızı sağlık hizmetinden yararlandırılmaz aile Almanya'ya gidebilmek için başvurduğu Alman Konsolosluğundan ise Nazi dönemi faşist Alman tavrı ile kapı dışarı edilir.

 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Likit istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı